„Kada imate bolesnika koji boluje od zloćudne bolesti i koji se može operirati, no on primjerice odbija operacijsko liječenje, vi mu, kao onkološki kirurg, ne možete pomoći. Sada nam je na raspolaganju nova metoda koja je zaživjela tek u jednoj hrvatskoj klinici. To je metoda kojom se tankom sondom ulazi u samo tumorsko tkivo. Ono se izlaže ekstremno niskim temperaturama i na taj se način uništava tumorsko tkivo, a štedi zdravo. To je mikroinvazivna metoda koju ćemo, zahvaljujući projektu “DIGIHEALTH”, raditi u Općoj bolnici Zadar, a u suradnji s kolegama invazivnim radiolozima i nadamo se da ćemo, ne samo produljiti živote, nego izliječiti bolesnike koji do sada nisu imali takvu mogućnost“, kazao je danas, na početnoj konferenciji projekta “DIGIHEALTH”, predsjednik UV Opće bolnice Zadar, izv.prof.dr.sc. Ivan Bačić, dr.med.
Kroz projekt će se nabaviti i dodatna oprema (monitori) za praćenje svakog pacijenta na Jedinici intenzivnog liječenja i u operacijskoj sali tijekom operativnog postupka te će se povezati niz uređaja, tehnologija i sustava u jednu platformu. Osigurat će se tako redovitiji i točniji unos i potrošnja lijekova te omogućiti i brži oporavak pacijenata.
„Meni je iskreno posebno drago zato što sam ja tek danas shvatio da je jedna moja ideja, koja je krenula prije mnogo godina, sada zaživjela, da se razvila u jedan ovakav projekt. Monitoring je najvažnija komponenta u jedinici intenzivne medicine jer u realnom vremenu pratimo stanje naših bolesnika. Dosad smo nabavili dosta opreme, no uskoro ćemo zahvaljujući ovom projektu, sav onaj monitoring koji sada imamo i koristimo, poboljšati. Ovaj sustav monitoringa će nam omogućiti da brže primijetimo i reagiramo na promjene koje se događaju kod naših pacijenata jer vrijeme naše reakcije je – najbitnije. Uporabom ovog monitoringa bit ćemo puno bolji, puno pametniji i ovaj će sustav ubaciti svjetlo u naše trenutke sumnji, kojih ima i koji se događaju kada se brinete o ovakvim bolesnicima“, kazao je Edi Karuc, dr.med., voditelj Odjela za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivnu medicinu Opće bolnice Zadar.
Nositelj projekta je naša bolnica, a projektni partneri su Sveučilišna klinička bolnica u Mostaru, Javna zdravstvena ustanova Opšta bolnica „Blažo Orlandić“ Bar i Sveučilište u Mostaru, čiji su predstavnici stigli u Zadar i izrazili iznimno zadovoljstvo međunarodnom suradnjom koju su ove ustanove ostvarile.
Trajanje projekta je 30 mjeseci, a njegova ukupna vrijednost je 1.728.415,27 eura uz stopu sufinanciranja 85% bespovratnim sredstvima te 15 % iz vlastitih sredstava.
Ravnatelj Opće bolnice Zadar, Željko Čulina, dr.med., gostima iz Mostara i Bara predstavio je bogatu povijest naše ustanove, a upoznao ih je i s aktualnostima u zadarskoj bolnici. Zaključak je jasan; jedni od drugih itekako možemo učiti, a sve u konačnici – na korist pacijenata.