OPĆA BOLNICA ZADAR ZAPOČELA JE IZVOĐENJE TOMOBIOPSIJA DOJKE

U Općoj bolnici Zadar obavljena je 10. prosinca 2021. prva stereotaksijska vakuum asistirana biopsija pod tomosintezom.

Obzirom da se radi o pretrazi koja se do sada obavljala samo u kliničkim bolničkim centrima, dostupnošću ove zdravstvene usluge u našoj Bolnici omogućena je pacijenticama kompletna dijagnostika dojke pod vodstvom stručnog tima Odjela za kliničku radiologiju.

Rano otkrivanje raka dojke od presudne je važnosti za daljnji tijek liječenja i stoga je nabavka uređaja od izuzetne važnosti.

Proceduru su izveli Davor Dorčić, dr.med., ing. Igor Šarunić, ing. Roko Padelin, Grozdana Mihić, ms. uz pomoć naših kolega iz KBC Split , prof.dr. Tade Tadića i ing. Maje Vučković.

Procedura je to kojom se preciznim navođenjem mamografskog uređaja 3D proizvođača HOLOGIC, aspirira sumnjivo tkivo dojke koje se šalje na daljnju analizu. U odnosu na druge biopsijske postupke dojke ovim postupkom uređaj snimi dojku u tkz. 3D obliku te preciznim navođenjem aspirira dio tkiva. Takvim postupkom moguće je biopsirati iznimno male i sumnjive mikrokalcifikate što omogućava ranu dijagnostiku bolesti dojke.

Vrijednost nabave iznosi 500 000, 00 kn, a ista je financirana iz decentraliziranih sredstava Bolnice i sredstva Ministarstva zdravstva.