OB Zadar među prvim zdravstvenim ustanovama u Hrvatskoj krenula s isplatom razlike plaće svojim djelatnicima

Opća bolnica Zadar od četvrtka, 27. svibnja krenula je s isplatom razlike plaće svojim djelatnicima za ostvarene prekovremene sate. OB Zadar među prvim je zdravstvenim ustanovama u Hrvatskoj koja je isplatila svoje djelatnike temeljem zaključenih pojedinačnih izvansudskih nagodbi s radnicima.

Riječ je o razlici plaće koja nije isplaćena radnicima temeljem Kolektivnog ugovora za djelatnost zdravstva i zdravstvenog osiguranja (NN-143/13) te Dodatka I. Ugovoru (NN-29/18) i Dodatka II. Ugovoru (NN-92/19), u razdoblju od 1. prosinca 2013. godine do 31. ožujka 2020. godine. Isplata je izvršena temeljem zaključenih pojedinačnih izvansudskih nagodbi s 950 djelatnika.

Radi se o prvoj skupini radnika čija su potraživanja po citiranim stavkama manja od 10 tisuća kuna. Ukupno je isplaćeno 1.858.829,00 kuna za 792 djelatnika. U narednom razdoblju bolnica će isplatom obuhvatiti i radnike čiju su potraživanja s iste osnove veća od 10 tisuća kuna“, najavljuje ravnatelj OB Zadar Željko Čulina.

Prema kolektivnom ugovoru radnicima u zdravstvu pripada pravo na uvećanje plaće za posebne uvjete rada i pravo na uvećanje za odgovornost za život i zdravlje ljudi i za sate ostvarene u prekovremenom radu. Odluka Vrhovnog suda obvezuje poslodavca na isplatu krivo obračunatih prekovremeni sati. Ravnatelj Opće bolnice Zadar, dr. Željko Čulina je sa svojim zaposlenicima, u dogovoru sa sindikatima sklopio nagodbu o isplatama netočno obračunatih prekovremenih sati. Ovog je tjedna svoju razliku dobilo 80% zaposlenika Opće Bolnice Zadar, odnosno isplaćena je prva dionica dogovorene nagodbe“, istaknula je Katija Nikpalj, povjerenik Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi za OB Zadar.

Zadovoljni su i Hrvatskom strukovnom sindikatu medicinskih sestara i medicinskih tehničara.

Moramo naglasiti da je dr. Čulina jedan od prvih ravnatelja koji je ponudio nagodbu svojim zaposlenicima i još u studenom imao točan izračunat iznos prekovremene razlike za svakog zaposlenika. S obzirom na poteškoće u zdravstvenom sustavu, uzrokovanih prvenstveno problemima pandemijom koronavirusa, isplata je kasnila. Čim su se stvorili uvjeti, ravnatelj je naložio isplatu“, kazala je Dragana Čupić, povjerenica tog sindikata za Opću bolnicu Zadar.