Odjelu za infektologiju, Odjelu za neurologiju i Objedinjenom hitnom bolničkom prijamu isporučeni su uređaji Glosair

Krajem lipnja 2020. godine Općoj bolnici Zadar isporučena su tri najsuvremenija uređaja za dekontaminaciju prostora vodikovim peroksidom Glosair ukupne vrijednosti 238.950,00 kuna. Uređaji su raspoređeni na Odjel za infektologiju, Odjel za neurologiju i Objedinjeni hitni bolnički prijam. Sredstva za nabavku uređaja osigurana su iz minimalnih sredstava za financiranje decentraliziranih funkcija u zdravstvu.

Uređaj Glosair koristi patrone od 2 lit, sa RFID identifikacijskim čipom, koji služi za kontrolu količine smjese koja se ispušta, ali i za kontrolu isteka roka valjanosti proizvoda (uređaj se blokira u slučaju bilo kakvih odstupanja). Princip rada je da se prostor koji se dekontaminira prethodno mehanički očisti od nečistoća, zatvore se svi otvori (posebno ventilacija), uređaj se uveze u prostor i upali. Prolaskom kroz mlaznicu, otopina vodikovog peroksida se ionizira i rasprostire u prostor u svim smjerovima. Ciklus traje oko 3 sata, nakon čega se slobodno ulazi u dekontaminirani prostor.