Ravnatelj Opće bolnice Zadar, Željko Čulina dr.med. sudjelovao na svečanom potpisivanju i dodjeli Ugovora o financiranju EU projekata

Nakon svečanog potpisivanja održanog u utorak, 16. lipnja 2020. godine u Benkovcu ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Marko Pavić uručio je ravnatelju Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za projekt Improving Laboratory and Diagnosis Operational System – HRBAME 576_LAB-OP.

Projekt Improving Laboratory and Diagnosis Operational System (LAB-OP), je financiran iz programa INTERREG IPA CBC Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora.

Ukupna vrijednost projekta iznosi 999.050 EUR uz stopu sufinanciranja 85% bespovratnim sredstvima. Nositelju projekta je Općoj bolnici Zadar alocirano je 311.653 EUR, JZU Opštoj bolnici „Blažo Orlandić“ Bar 419.503 EUR, Zavodu za javno zdravstvo Zadar 103.566 EUR te Ministarstvu rada, zdravstva, socijalne skrbi i prognanih Hercegbosanske županije 164.328 EUR-a.

Specifični cilj projekta je poboljšanje kvalitete usluga u javnom zdravstvu prekograničnog područja kroz povećanje efikasnosti laboratorijske dijagnostike te infrastrukturne zahvate i poboljšanje ljudskih kapaciteta u području laboratorijske dijagnostike s ciljem unaprjeđivanja razine pružene usluge.

OB Zadar će kroz projekt postaviti pneumatski sustav zračne pošte kojim će povezati prometnicom odvojene zgrade. Postavljanje sustava omogućit će bržu isporuku i manju kontaminaciju uzoraka te će pridonijeti smanjenju vremena potrebnog za liječenje pacijenata.

Osim navedenog Ugovora Opća bolnica Zadar je partner i na projektu PreventiON and early detecTIon for more effective treatMEnt of colon and breast cancer (ON-TIME), čiji je nositelj Zavod za javno zdravstvo Zadar.