Primopredaja donacija za kupnju neuronavigacijskog uređaja

Dana 15. siječnja 2020. godine održana je svečana primopredaja zahvalnica donatorima koji su uz pomoć Lige protiv raka Zadar, prikupili iznos od 1.280.000,00 kuna i omogućili kupnju neuronavigacijskog uređaja Fiagon Tracey Navigation System – Brain.
Ovaj iznimno vrijedan uređaj omogućit će liječnicima Službe za kirurgiju preciznije i djelotvornije obavljanje medicinsko-neurokirurških postupaka na mozgu, a žiteljima grada Zadra, Zadarske županije kao i svim pacijentima najvišu razinu zdravstvene usluge u području neurokirurgije, što će uvelike pridonijeti povećanju kvalitete i dostupnosti zdravstvene zaštite.

Neuronavigacija kirurgu pruža intraoperativnu orijentaciju prilikom uklanjanja tumorskih procesa. Točnost neuronavigacij, u svjetskoj literaturi je uglavnom milimetarska dok je maksimalno odstupanje u nekim slučajevima do 1mm što predstavlja izrazito pouzdanu i sigurnu kliničku primjenu. Također prevenira oštećenje okolnih zdravih struktura, važnih krvnih žila i živčanih puteva te pomaže sačuvati od oštećenja važne regije u mozgu odgovorne za pokrete jednoga dijela tijela, govor i razumijevanje. Omogućava pristup na procese smještene u dubljim dijelovima mozga kod kojih je uklanjanje istih bez neuronavigacijskog sustava izrazito rizično ili nemoguće. Olakšava manipulaciju kirurškim instrumentima u uskom manevarskom prostoru te olakšava i uvodi nove pristupe (pristup kroz nos, pristup kroz obrvu itd.) na tumorske procese koji bez korištenja neuronavigacije nisu mogući niti dovoljno sigurni. Omogućava uzimanje uzoraka tkiva promijenjenoga dijela mozga radi patohistološke analize, a sve zbog daljnje terapije zračenjem ili kemoterapije. Neuronavigacija osigurava provjeru i sigurnost odstranjivanja cijelih tumorskih procesa bez ostatnih dijelova te time smanjuje mogućnost ponovnog vraćanja bolesti kod određenih vrsta tumora na mozgu. Omogućuje implementaciju svih radioloških sustava koji postoje u modernoj radiologiji te planiranje sigurnijih neurokirurških operativnih zahvata ovisno o kompjuterskim modelima koji neuronavigacijski softver rekonstruira. Zbog velike točnosti i preciznosti smanjuje se i trauma tkiva, smanjuju se otvori na lubanji koji se moraju učiniti da bi se pristupilo na procese na mozgu. Sve navedeno smanjuje stupanj mogućih komplikacija, trajnoga oštećenja živčanih struktura te nastanka trajnog invaliditeta što skraćuje boravak u bolnici, ubrzava postupak rehabilitacije i vraćanje u normalan život i rad.

Zahvaljujemo svim donatorima!

POPIS DONATORA:

• ANTE GOTOVINA
  • SUPERNOVA ZADAR d.o.o.
  • TURISTHOTEL d.d.
  • TANKERSKA PLOVIDBA d.d.
  • LTH Metal Cast d.o.o.(LTH Metalni Lijev)
  • SOLARIS d.d. za hotelijerstvo, ugostiteljstvo i turizam
  • ILIRIJA d.d. za ugostiteljstvo i turizam
  • MARINKO ZUBČIĆ, obrt za pripremne radove na gradilištu
  • GRAD NIN
  • GRAD NOVALJA
  • GRAD OBROVAC
  • JADERA d.o.o.
  • OPĆINA POLIČNIK
  • IZGRADNJA d.o.o., Domašinec
  • CESTE ZADARSKE ŽUPANIJE d.o.o.
  • OPĆINA PRIVLAKA
  • VODOINSTALACIJA d.o.o.
  • OPĆINA BIBINJE
  • GRAD GOSPIĆ
  • OPĆINA STANKOVCI
  • CRODUX DERIVATI DVA d.o.o.
  • OPĆINA STARIGRAD
  • OPĆINA ZEMUNIK