Novogodišnji posjet župana Božidara Longina Općoj bolnici Zadar

U pratnji ravnatelja Opće bolnice Zadar Željka Čuline i pročelnika Službe za ginekologiju i opstetriciju Zdenka Matasa župan Božidar Longin prvog dana nove godine posjetio je Odjel rodilišta i rađaone Opće bolnice Zadar.

Uz čestitke majkama i vrijednom osoblju, župan je svima poželio sretnu i uspješnu Novu godinu. Kao prva novogodišnja beba, u OB Zadar na dan 01. siječnja u 3 sata i 16 minuta rođen je mali Toni.

Demografija je ključno pitanje za Hrvatsku. Zato brojnim mjerama, kako s državne tako i s lokalne razine nastojimo pomoći da se stanje popravi. U našoj županiji u prošloj godini smo zabilježili blagi rast novorođene djece i želimo nastaviti s pozitivnim trendom“, naglasio je tom prigodom župan Longin dodavši kako je Zadarska županija u 2019. godini zaprimila dosad najveći broj prijava za naknade za novorođenu djecu, za što je iz proračuna izdvojeno tri milijuna kuna.

Pročelnik Službe za ginekologiju i opstetriciju dr. Zdenko Matas istaknuo je kako broj novorođene djece u zadarskom rodilištu posljednjih dvadesetak godina varira od 1.500 do 1.800. Tijekom prošle godine u zadarskom rodilištu porođeno je ukupno 1.527 djece što je za 5 poroda više u odnosu na 2018. godinu čime Zadarska županija bilježi pozitvne trendove po pitanju demografije.

Broj od 1.500 novorođenčadi nam je donja granica i nekakva psihološka barijera ispod koje nismo išli, što možemo gledati kao svojevrsni uspjeh s obzirom na to da se velik broj ljudi iseljava, a i tendencija je sve manjeg rađanja. Zadarska županija u ovom se pogledu još uvijek dobro drži, za razliku od nekih koje imaju znatan pad u broju novorođene djece“, kazao je dr. Matas.