U Općoj bolnici Zadar službeno predstavljen Centralni upravljački sustav (CUS) za upravljanje zdravstvenim sustavom

Ministar zdravstva prof. Milan Kujundžić je danas u Općoj bolnici Zadar službeno predstavio Centralni upravljački sustav (CUS) za upravljanje organizacijskom strukturom zdravstvenog sustava. Predstavljajući sustav kojeg je uspostavilo Ministarstvo zdravstva u suradnji s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje i Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo, ministar Kujundžić je istaknuo kako centralni upravljački sustav predstavlja kvalitativni iskorak u razmjeni i analizi podataka bolničkog sustava i sustava zavoda za javno zdravstvo. Također, nadodao je kako će se CUS-om postići niz rješenja koja će omogućiti jednostavnije funkcioniranje zdravstvenog sustava. CUS je ujedno centralni sustav komunikacije s bolnicama, sustav za automatsko dnevno prikupljanje svih zdravstvenih indikatora i analizu podataka te predstavlja nadogradnju sustava fakturiranja iz bolnica.

Glavni cilj uspostavljanja Centralnog upravljačkog sustava je centralizirani uvid u organizacijske strukture ustanova, centralizirano kreiranje i distribucija obavijesti, pravovremeno izvještavanje o poremećajima u opskrbi tržišta lijekova te omogućavanje transparentnosti nad kontrolom potrošnje bolnica kao i centralizirano izvješćivanje o njihovoj učinkovitosti.

Opća bolnica Zadar odabrana je kao pilot bolnica u implementaciji CUS-a u koju je, kako je istaknuo ravnatelj dr. Željko Čulina, uloženo puno truda.

– Uspješno smo završili spajanje na sve module projekta i u punoj smo produkciji od 15. srpnja. Implemetacijom sustava olakšano je i ubrzano slanje računa prema HZZO-u, slanje podataka o prijemu i otpustu pacijenata iz bolnice. Imamo lakše praćenje financijskih pokazatelja te indikatora kvalitete i učinkovitosti te potpuni uvid u podatke o organizacijskoj strukturi i zdravstvenim djelatnostima bolnice. Važna su i uniformirana otpusna pisma, odnosno u svakom trenutku možemo znati kad i što djelatnici rade. Imamo potpuno kontrolu nad radom, poručio je ravnatelj Čulina.

Aktivnosti koje slijede, a koje su neophodne da sustav profunkcionira na nacionalnoj razini su edukacija zaposlenika svih uključenih ustanova koje su planirane za prvu polovinu rujna te povezivanje informacijskih sustava svih ustanova uključenih u projekt sa CUS-om koje bi trebalo provesti do konca 2019. godine.