Osiguranje i unapređenje kvalitete zdravstvene zaštite

Home / Ravnateljstvo / Osiguranje i unapređenje kvalitete zdravstvene zaštite

Odjel za osiguranje i unapređenje kvalitete zdravstvene zaštite

Ustrojstvene jedinice

• Jedinica za osiguranje i unapređenje kvalitete zdravstvene zaštite
  • Jedinica za kontrolu bolničkih infekcija
  • Jedinica za klinička ispitivanja
  • Znanstvena jedinica

Odgovorne osobe:

Neven Birkić, dr. med.

Liječnik specijalist fizikalne medicine i rehabilitacije, subspecijalist reumatologije

Informacije:

Jedinica za osiguranje i unapređenje kvalitete zdravstvene zaštite u OB Zadar ustrojena je 2011. godine zbog potrebe izgradnje sustava osiguranja i unapređenja kvalitete zdravstvene zaštite, sukladno članku 9. stavak 2. Zakona o kvaliteti zdravstvene zaštite i socijalne skrbi (NN 124/2011). Jedinica za osiguranje i unapređenje kvalitete zdravstvene zaštite prikuplja, obrađuje, raspoređuje i čuva podatke o provjeri kvalitete zdravstvene zaštite, obavlja i druge stručne i administrativne poslove vezano za osiguranje i unapređenje kvalitete zdravstvene zaštite u Ustanovi.

U OB Zadar djeluje Povjerenstvo za kvalitetu koje provodi sljedeće poslove:

• aktivnosti vezano za uspostavu sustava osiguranja i poboljšanja kvalitete zdravstvene zaštite,
  • aktivnosti vezano za uspostavu sustava sigurnosti pacijenta,
  • procjenjuje ispunjavanje standarda kvalitete zdravstvene zaštite u pojedinim djelatnostima zdravstvene ustanove,
  • provodi aktivnosti vezano uz pripreme za akreditacijski postupak,
  • predlaže i sudjeluje u provedbi edukacije iz područja kvalitete zdravstvene zaštite,
  • surađuje s Agencijom za kvalitetu i akreditaciju u zdravstvu i socijalnoj skrbi u provedbi plana i programa mjera za osiguranje, unapređenje, promicanje i praćenje kvalitete zdravstvene zaštite.

Uspostava obveznog sustava kvalitete i sigurnosti zdravstvene zaštite trebala bi se ostvarivati primjenom jedinstvenoga sustava standarda kvalitete zdravstvene zaštite propisanog Pravilnikom o standardima kvalitete zdravstvene zaštite i načinu njihove primjene (NN 79/11).

Standardi kvalitete zdravstvene zaštite su:

1. Neprekidno poboljšanje kvalitete kliničkih i nekliničkih postupaka
  2. Sigurnost pacijenata i osoblja
  3. Medicinska dokumentacija
  4. Prava i iskustva pacijenata, zadovoljstvo osoblja
  5. Kontrola infekcija
  6. Smrtni slučajevi i obdukcija
  7. Praćenje nuspojava lijekova i štetnih događaja vezanih uz medicinske proizvode
  8. Unutarnja ocjena
  9. Nadzor sustava osiguranja i unapređenja kvalitete zdravstvene zaštite.
Medicinska sestra za kontrolu kvalitete: Kristina Bačkov, mag.med.tech.
Kontakt tel.: (023) 505 – 319

Kontrola infekcija (KI) u Općoj bolnici Zadar se provodi sukladno važećim zakonskim i podzakonskim aktima. U Općoj bolnici Zadar je ustrojena Jedinica za kontrolu bolničkih infekcija, a koja djeluje preko Tima za kontrolu bolničkih infekcija, te preko Povjerenstva za sprečavanje i suzbijanje infekcija povezanih sa zdravstvenom skrbi.

Kontrola infekcija uključuje implementaciju programa za prevenciju i kontrolu infekcija, organizaciju i načela kontrole infekcija, a kako bi se izbjegli izvori i prijenos infekcija i prenosivih bolesti.

OSOBLJE ZA PREVENCIJU I KONTROLU BOLNIČKIH INFEKCIJA
Liječnik za kontrolu bolničkih infekcija: Prof.dr.sc. Boris Dželalija, dr.med., spec.infektolog
Kontakt broj: 023/505-102
Medicinska sestra za kontrolu bolničkih infekcija: Ines Leto, mag.med.techn.
Kontakt broj: 023/505- 117