Obilježen svjetski dan darivatelja krvi

Diljem svijeta na dan 14. lipnja obilježava se Svjetski dan darivatelja krvi.

Na taj dan želi se skrenuti pozornost na važnost darivanja krvi u spašavanju ljudskih života, podignuti svijest građana o potrebi redovitog davanja krvi kako bi se osigurala kvaliteta, sigurnost i dostupnost krvi i krvnih pripravaka za pacijente u potrebi, a tim povodom iskazuje se i zahvalnost dobrovoljnim, neplaćenim davateljima krvi za sve darovane doze krvi kojima su spašeni mnogi životi.

Samo darivanje krvi je veoma važno jer krv nije moguće proizvesti na umjetan način, jedini izvor toga lijeka je čovjek – darivatelj krvi. Godišnje se obavi na tisuće operacija, tisuće je onih kojima su krvni pripravci potrebni za vrijeme liječenja, a bez osiguranih zaliha sigurne krvi zdravstveni sustav ne može se održati.